НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ПРОСВЕТА 1914"- ГР. МАЛКО ТЪРНОВО

  [BG]   EN  
НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ПРОСВЕТА 1914"- ГР. МАЛКО ТЪРНОВО

 
Рейтинг: 3.00
(1127)
Новини
ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
За нас
Проекти
Анкети
Традиции и обичаи
Клуб "Млад приятел на книгата"
Състав за изворен фолклор
Състав за стара градска песен "Старата липа"
Детска театрална група "Убастия"
Състав за художествено слово "Аз Буки Веди"
Школа по изобразително изкуство
Декларации по чл. 19а от Закона за народните читалища
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ - 2
Полезни връзки
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Текущи проекти Календар

Новини 08:55
« Обратно
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
Фестивал "По Малкотърновски - от извора на Странджа"
Бяхме приятно изненадани да видим огромно множество хора, дошли да споделим заедно удоволствието от завръщането на местните традиции и занаяти в Малко Търново. Това се случи по време на Фестивала на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа”, проведен на 28 и 29 юли 2012 г. Фестивалът се реализира в рамките на проект на Народно читалище „Просвета 1914” към Платформа АГОРА, подпомогната финансово от Фондация „Америка за България”, и със съдействието на Община Малко Търново.
Появата на този фестивал бе породена от една обективна потребност на гражданите да преоткрием странджанската фолклорна култура, да върнем отмиращите вече традиции, за да съхраним своята памет и национална гордост. Участници в инициативата бяха местните хора, които се занимават с работа с текстил, дърводелство, кошничарство, дърворезба, изобразително изкуство, занаятчии, производители на манов мед, фолклорните състави от Малко Търново и околните села.
В помощ на читалището при организирането на фестивала бе граждански екип от 12 човека, представители на различни сфери на обществена дейност- читалище, община, музей, Бизнесцентър, училище, хора от третата възраст, представители на ромската общност. На двудневното събитие присъстваха около 2500 човека – местни и гости на града. Участници в реализацията на инициативата бяха 236 човека, разпределени по изпълнението на многото дейности. Имаше щандове с изделия от натурално козе, краве и биволско мляко, манов мед, плетива от вълна, сувенирни изделия от кленови пръчки, автентични странджански пътеки, накити от мъниста и др.
10 жени от фолклорната група на с. Стоилово показаха на събралите се местни, гости и журналисти как се „насажда” зелник и как се пече в подница под връшник. Публиката дегустира както прясно приготвения зелник, така и пуканките, които бяха приготвени на жарта в специална „пукалка”. Най- уникалното ястие за нашия регион е странджанският зелник.
Огромен интерес предизвика изложба- конкурсът за най-вкусно кулинарно изделие. В тази дейност над 30 жени от Малко Търново бяха приготвили различни специалитети, характерни за странджанската кухня. Жури в състав Иван Звездев, Емилия Лисичкова и Катерина Джемилева, придружавани от кмета на общината Илиян Янчев, награди с грамоти трите най-оригинални ястия. Над 800 човека присъстваха на инициативата, повечето от тях успяха да опитат изложените кулинарните изкушения.
Цялостен процес „обработка на вълна и тепавичарство” бе представен в следобедните часове на 28- ми юли. Милчо Бараков- член на гражданския екип, увлекателно разказа процеса на обработка на вълна, а жените от Фолклорна група „Магда Пушкарова” към Клуба на пенсионера в Малко Търново, показаха нагледно целия процес и пяха песни на присъстващите около 30 човека.
Гостите бяха приятно изненадани с атракцията „Доплети ме!”, където с помощта на три опитни плетачки всички, които си доплетоха артикул, си го взеха за спомен от фестивала.
Вечерта на 28 юли бе открита изложба „Живо наследство”, създадена по Програма „Живо наследство” на ФРГИ, с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” . По този проект през 2010 година бяха подкрепени 20 читалища, всяко от които осъществи инициативи за опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство от своя регион. Щастливи сме, че нашето читалище бе сред тях и ни бе предоставена възможността да реализираме проекта „Здрави корени-жив дух”, чрез които възстановихме занаята дърводелство.
Последната дейност в събота бе прожекцията на филми. Многобройната публика се наслади на филмите „Магията на Странджа” и „Джон Лоутън представя Община Малко Търново”.
На 29 юли бе реализирана арт-работилница с камъни, в което се включиха около 50 деца. Всяко от тях с различни боички си оцвети камъче. На малките художници камъчетата остават за спомен от фестивала.
С огромно удоволствие около 40 човека се включиха в литературното четене в музея, където Катя Богова представи стихове и легенди за Малко Търново и Странджа. Ние бяхме удовлетворени да видим разплакани от вълнение местни граждани и гости, благодарни за красивите мигове.
В обучението на странджанско хоро и фолклорното надиграване се включиха много хора, умело ръководени от обучителя Петко Нанчев.
През двете вечери имаше фолклорни програми, в които се включиха над 120 изпълнители. Специален гост бе известният странджански певец Манол Михайлов, дошъл от София за концерта. Участие взеха и всички състави за фолклор от Малко Търново и селата в общината.
По време на двудневния фестивал центърът на Малко Търново бе нашарен с „плетени графити”, изплетени от служителите на читалището и няколко жени от гражданския екип. С автентични странджански пътеки и плетени цветчета украсихме и арка, поставена на входа на плащада. Всичко това допринесе за доброто настроение на всички присъстващи.
Оставаме в очакване на Втория Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа”, където ще представим още и различни дейности и атракции.





03 Август 12, 08:55   

0.0772